Psikoteknik Merkezleri 2023

Psikoteknik Merkezleri, Türkiye’nin hemen her yerinde Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanarak açılmış merkezlerdir. Her merkezin idare edilebilmesi için yetkili Psikologlar görevlendirilmektedir.

Psikoteknik Merkezleri
Psikoteknik Merkezleri

Psikoteknik Merkezleri

Psikoteknik Merkezi, Sağlık Bakanlığı tarafından ruhsatlandırılan kurumlardır. Lütfen, bir Psikoteknik Merkezine başvuruda bulunurken Sağlık Bakanlığı tarafından verilen ruhsatnamesini kontrol etmeyi unutmayın.

Psikoteknik Merkezleri İşlevi Nedir?

Psikoteknik merkezi, sürücü adaylarının ve araç kullanmak isteyen kişilerin fiziksel ve zihinsel uygunluklarını değerlendirmek için özel olarak tasarlanmış ve yetkilendirilmiş sağlık merkezleridir. Bu merkezler, sürücülerin trafikte güvenli bir şekilde araç kullanabilme kabiliyetlerini belirlemek amacıyla Psikoteknik Testi uygularlar.

Test Uygulaması

Psikoteknik merkezinde, sürücü adaylarına ve araç kullanmak isteyen kişilere Psikoteknik Testi uygulanır. Bu test, sürücülerin fiziksel ve zihinsel becerilerini, stresle başa çıkma kabiliyetini ve trafikte güvenli bir şekilde araç sürebilme potansiyelini değerlendiren bir testtir.

Belge Verme

Test sonucunda başarılı olan bireylere Psikoteknik Belgesi verilir. Bu belge, sürücünün trafikte güvenli bir şekilde araç kullanabileceğini ve araç kullanma kabiliyetinin belgelendiğini gösterir.

Belge Yenileme

Psikoteknik Belgesi belirli bir süreyle sınırlıdır ve belgenin geçerlilik süresi dolarsa, sürücü belgesini yenilemek için tekrar Psikoteknik Testine tabi tutulmalıdır. Psikoteknik merkezleri, bu süreçte belge sahiplerine yardımcı olurlar.

Psikoteknik merkezleri, trafik güvenliğinin artırılması ve araç kullanmak isteyen kişilerin uygunluklarının belgelenmesi açısından önemli bir role sahiptir. Bu merkezler, sürücülerin trafikte daha güvenli ve bilinçli bir şekilde hareket etmelerine katkı sağlar ve trafik kazalarının önlenmesine yardımcı olurlar.

Psikoteknik Belgesi Alma Süreci ile ilgili yazımızı mutlaka okuyunuz.

SRC Belgesi hakkında genel bilgileri www.srcmerkezi.com.tr sitemizden inceleyebilirsiniz.

0/5 (0 Reviews)

Yorum yapın