Psikoteknik Belgesi Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi nasıl alınır, sorusu özellikle sorulan sorulardan bir tanesidir. Psikoteknik Belgesi, ticari araç kullanan mesleği gereği sürücülük yapan şoförlerin alması zorunlu belgedir. Psikoteknik Belgesi alım durumları olarak farklılık gösterebilir. Alkol, Drift, Ceza Puanı gibi ehliyet belgesi kaptırma durumlarında gerekli olduğu gibi özellikle ticari araç kullanan sürücülere zorunludur.

Psikoteknik Merkezimiz, Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı ve yetkili kurumdur. Aracı veya merdiven altı kurumlara itibar etmeyiniz. Hem paranızdan hem de zamanınızı boşa harcamayın. Yetkili Psikologlarımızdan randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi, sürücünün algı, refleks ve muhakeme gibi yeterliliklerini psikomotor becerilerini test eden psiko analiz test cihazıdır. Psikoteknik testi, yetkili Psikolog tarafından yetkili Psiko-teknik Değerlendirme Merkezlerince yapılmaktadır.

Psikoteknik Belgesi Alma Süreci

  • Gerekli Evrakların Hazırlanması, Psikoteknik Belgesi almak isteyen kişilerin Ehliyet ve Kimlik Fotokopisi evraklarını teste girmeden önce getirmelidir.
  • Taahhütname, Psikoteknik Belgesi alacak kişilerin ilgili taahhütname belgesini eksiksiz bir şekilde doldurması gerekir.
  • Psikoteknik Testi, Psikoteknik Belgesi alacak kişilerin test öncesi hazırlıkları tamamlandıktan sonra 12 sorudan oluşacak test için bilgileriniz teste girilir. Psikoteknik Testiniz 1 saat 15 dakika sürmektedir. Bu süre zarfında yetkili Psikolog sizlere testler ile ilgili bilgi verir. Yine cihaz tekrar sizlere testin açıklamasını sesli ve videolu olarak aktaracaktır. Her test öncesi sizlerin anlayıp/anlamadığınızı kontrol etmek için demo uygulanır. Ardından gerçek teste geçilir. Testiniz sesli ve görüntülü olarak kayıt edilmektedir.
  • Psikoteknik Raporu, teste girdikten sonra yaptığınız sonuçlara ilişkin yeterli/yetersiz olarak bir rapor verir. Bu raporu yetkili Psikolog sizlere teslim eder.
  • E-İmza, yetkili Psikolog çıkan sonucu e-Rapor sistemine işler.
  • Psikiyatri, almış olduğunuz Psikoteknik Raporu ile ilgili hastanenin Psikiyatri birimine giderek raporunuzun incelenmesini talep etmeniz gerekir. Psikiyatri muayenesi sonunda Psikiyatri olumlu görüşlerini bildirdiği takdirde en geç 1 (bir) hafta iş gününde raporunuz işlenir.
  • E-Devlet, Psikoteknik Belgeniz e-devlet sistemi üzerine işlenir.

Psikoteknik Belgesi Süresi

Psikoteknik Belgesi geçerlilik süresi 5 (beş) yıldır. 5 (beş) yıl sürenin dolmasıyla birlikte yeniden Psikoteknik Belgesi almanız gerekir.

Psikoteknik Belgesi e-Devletten Nasıl Alınır?

Psikoteknik Belgesi e-devlet sistemi üzerinden alabilmek için arama yerine “Psikoteknik Belgesi” şeklinde yazınız. Ardından “e-İmzalı Psikoteknik Değerlendirme Raporları SorgulamaSağlık Bakanlığı yazısına tıklayarak Psikoteknik Belgenize ulaşabilirsiniz.

5/5 (3 Reviews)

Yorum yapın