SRC Psikoteknik 2023

SRC Psikoteknik, terimleri sürekli birbiri ile karıştırılan iki terimdir.

  • SRC; sürücülerin ticari araç kullanmaları için yaptığı taşımacılık sınıfı ve sınırlarına göre verilen mesleki yeterlilik belgesidir.
  • Psikoteknik; sürücülerin ticari araç kullanmaları için algı, muhakeme, refleks gibi norm değerlerini psikolojik açıdan ölçen bir test sistemidir.
SRC Psikoteknik 2023
SRC Psikoteknik 2023

SRC Psikoteknik

SRC Psikoteknik, belgelerini alırken belirli süreçler uygulanmaktadır. Her iki belge farklı bakanlıklara bağlıdır.

SRC Belgesi; 1 ayda alınabilen bir belgedir ve çeşitleri bulunmaktadır. Milli Eğitim ve Ulaştırma Bakanlığına bağlıdır. Uluslararası Yolcu taşımacılığı için SRC1, Yurtiçi yolcu taşımacılığı için SRC2, Uluslararası Yük taşımacılığı SRC3 ve Yurtiçi yük taşımacılığı için SRC4 mesleki yeterlilik belgeleri alınması gerekir.

Psikoteknik Belgesi; 1 saatte alınabilen bir belgedir. Çeşitleri ise ticari araç kullanacaklar ve ehliyet belgesini kaptıranlar olarak iki farklı kategoriye ayrılır. Sağlık Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş Psikoteknik Merkezlerinden alınabilmektedir.

SRC Psikoteknik Belgeleri arasındaki ilişki nedir?

SRC Belgesi ile Psikoteknik Belgesi arasında sıkı bir ilişki vardır. SRC, Türkiye’de ticari amaçlı araçları kullanan şoförlerin ve sürücü adaylarının sahip olmaları gereken belge ve sertifikaları düzenleyen yönetmeliktir. Psikoteknik Belgesi, SRC kapsamında alınması gereken belgelerden biridir.

SRC belgesi, ticari amaçlı araç kullanan şoförlerin trafikte güvenli ve yasal bir şekilde araç kullanmalarını sağlamak amacıyla zorunlu hale getirilmiştir. Bu belgeyi almak için sürücülerin belirli eğitimleri tamamlamaları ve çeşitli sağlık testlerine tabi tutulmaları gerekmektedir. SRC belgesi alırken sağlık durumunun belgelenmesi için Psikoteknik Belgesi de talep edilir.

Psikoteknik Belgesi, sürücü adayının fiziksel ve zihinsel sağlık durumunu değerlendiren bir test sonucunda alınır. Bu test, sürücü adayının araç kullanma becerilerine uygun olup olmadığını ve trafikte güvenli bir şekilde araç sürebileceğini tespit etmek için yapılır.

Bu belgeler, sürücü adayının ve ticari araç şoförünün trafikte güvenli ve bilinçli bir şekilde araç kullanabilmesi için önemli bir gerekliliktir. Bu sayede, ticari araçların güvenliğinin ve trafikteki diğer kullanıcıların güvenliğinin artırılması amaçlanır.

SRC Psikoteknik Belgeleri süreleri nelerdir?

  • SRC Belgesi; aldığınızda ömür boyu kullanabileceğiniz bir belgedir.
  • Psikoteknik Belgesi; 5 yıl geçerliliği olan bir belgedir.

Umarım, yazımız sizlere ışık tutacaktır. SRC Belgesi ile ilgili detaylı bilgilere www.srcmerkezi.com.tr sitemizden ulaşabilirsiniz.

Psikoteknik Belgesi alım süreci hakkında bilgi almak için Psikoteknik Belgesi Alma Süreci yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

0/5 (0 Reviews)

Yorum yapın