Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur?

Psikoteknik Belgesi

Psikoteknik Belgesi zorunlu bir belgedir. Psikoteknik belgesi zorunlu olduğu gibi bir çok sürücüye iş imkanı bulmada kolaylık sağlar. Aynı zaman da psikoteknik belgesi sürücülerin zihinsel ve fiziksel olarak araç kullanmalarında sorun olup olmadığını test eder ve bunu test sonucunu raporlar. Bu raporlama psikomotorlar sayesinde uzman kişiler tarafından yapılır. Psikoteknik belgesi sonucunda sürücüler araçlarını daha güvenli ve daha dikkatli bir şekilde kullanır. Sürücülerin güvenli ve dikkatli bir şekilde kullanmalarının garantisini verir. 

Psikoteknik Belgesi Neden Gereklidir?

Psikoteknik belgesi sürücülerin trafikte doğru karar vermelerini sağlar. Psikoteknik belgesi aynı zaman da sürücülerin güvenliğini veya risk durumunda kolayca çıkmasını sağlar. Psikoteknik belgesi firmalarda sürücüler için aranan zorunlu  bir belgedir. Fakat sürücüler bir firmada çalışmıyor olsa bile psikoteknik belgesi alması zorunludur. Bu sebeple psikoteknik belgesini bütün sürücülerin alması gerekmektedir.

Psikoteknik Belgesi Kimlere Zorunludur?

Psikoteknik belgesi alınması zorunlu tutulmuş bir belgedir. Bu belgeyi İBB yani İstanbul Büyükşehir Belediyesi gibi bütün belediyelerde çalışan otobüs ve metrobüs şoförlerinin alması zorunludur. Ülkemiz de yayaların kullandığı metro ve marmaray şoförlerinin yani vatmanların kullanması zorunludur. Türkiye’nin her yerinde taksi şoförleri son yıllara göre çok artış göstermektedir. Taksi şoförlerinin de psikoteknik belgesi alma zorunluluğu vardır. Psikoteknik belgesi alması zorunlu olan şoförler arasına tramvay şoförleri, market ve dağıtım kuryeleri, Türkiye’de çalışan bütün valelerin alması gerekmektedir. 

0/5 (0 Reviews)

Yorum yapın